کارت هوشمند
Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

کارت هوشمند

        کارت بانکی card

شرکت اطلاعات فناوری جهانی پارس به‌عنوان نماینده رسمی شرکت جمالتو، انواع محصولات و خدمات را بر روی کارت‌های بانکی ارائه می‌دهد. عمده محصولات و خدمات قابل ارائه روی کارت شامل این موارد است:

کارت هوشمند (Smart Card)

کارت‌های هوشمند به کارت‌هایی اطلاق می‌گردد که دارای تراشه ریزپردازنده‌ای بوده و همانند یک کامپیوتر کوچک امکان پردازش داده‌ها و دستورات را دارند. این کارت‌ها بر خلاف کارت‌های مغناطیسی دارای حافظه مخصوص به خود برای نگهداری داده‌ها و نیز دارای برنامه‌های کاربردی برای اهداف مختلف موردنظر می‌باشند. کارت‌های هوشمند دارای امنیت بسیار بالایی نسبت به کارت‌های مغناطیسی بوده و امکان کپی کردن و فاش شدن داده‌های آنها وجود ندارد. این کارت‌ها انواع مختلفی دارند که متناسب با نیاز بازار توسط شرکت اطلاعات فناوری جهانی پارس عرضه می‌گردند و شامل:

  •       کارت‌های هوشمند Native

این کارت‌ها قابلیت نصب برنامه بر روی ریزتراشه کارت و اجرای آن را دارند، در این نوع از کارت‌ها زبان برنامه‌نویسی وابسته به نوع تراشه بوده، به این ترتیب هر ریزپردازنده دارای زبان مخصوص به خود می‌باشد و به‌طور معمول برنامه‌های کاربردی در کارخانه‌های سازنده کارت بر روی تراشه قرار می‌گیرد.

  •      کارت‌های جاوا (Java Card)

این کارت‌ها که در سال‌های اخیر به بازار کارت‌ها وارد شده‌اند، با استفاده از پلت‌فرم جاوا، امکانات و کاربردهای بسیاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این کارت‌ها قابلیت اجرای برنامه‌های کاربردی را، که با استفاده از تکنولوژی مخصوص جاوا کارت‌ها پیاده‌سازی شده‌اند، فراهم می‌کنند. با توجه به این‌که برنامه‌های کاربردی این کارت‌ها مستقل از تراشه هستند و نیز پیاده‌سازی انواع برنامه‌های کاربردی و با سطح امنیت بالا و محاسبات پیچیده رمزنگاری در این تکنولوژی به‌راحتی فراهم شده است، این نوع از کارت‌ها به‌عنوان پرکاربردترین کارت‌های هوشمند در جهان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

  • کارت‌های غیر تماسی (Contactless)

این کارت‌ها بر اساس انتقال اطلاعات بدون تماس فیزیکی کارت با دستگاه کارت‌خوان و از فاصله معمولاً نزدیک کار می‌کنند. استفاده از این کارت‌ها، سرعت انجام تراکنش‌ها را به علت عدم نیاز به ورود کارت به دستگاه کارتخوان بسیار افزایش داده است. این کارت‌ها عموماً برای مصارف خاص مانند دسترسی فیزیکی به مکان‌های مختلف، سیستم حمل و نقل، سیستم حضور و غیاب و … در نظر گرفته شده‌اند. کارت‌های غیرتماسی دارای دو دسته عمده Mifare  و Desfire  می‌باشند.

  • کارت‌های Hybrid

 این کارت‌ها دارای دو ریزپردازنده تماسی و غیرتماسی هستند که ارتباطی با هم نداشته و امکانات یک کارت تماسی و یک کارت غیرتماسی را به‌طور همزمان دارند. این کارت‌ها ممکن است دارای نوار مغناطیسی نیز باشند.

  • کارت‌های Dual interface

 این کارت‌ها دارای یک ریزپردازنده تماسی و یک آنتن هستند که با ریزپردازنده تماسی در ارتباط است. این کارت‌ها امکانات کارت‌های تماسی و غیر‌تماسی را به‌طور همزمان ارائه می‌دهند. این کارت‌ها نیز ممکن است دارای نوار مغناطیسی باشند.

  • کارت‌های حافظه پایانه فروش (SAM Card)

 این دسته از کارت‌ها نوعی از کارت‌های حافظه می‌باشند که به‌عنوان حافظه ایمن بر روی پایانه‌های فروش به‌کار می‌روند و اطلاعات کلیدی و حساس را به‌صورت ایمن و غیرقابل‌دسترسی برای افراد غیرمجاز بر روی خود ذخیره می‌نمایند.

  • کارت‌های Dual interface

 این کارت‌ها دارای یک ریزپردازنده تماسی و یک آنتن هستند که با ریزپردازنده تماسی در ارتباط است. این کارت‌ها امکانات کارت‌های تماسی و غیر‌تماسی را به‌طور همزمان ارائه می‌دهند. این کارت‌ها نیز ممکن است دارای نوار مغناطیسی باشند.

کارت مغناطیسی (Magnetic Stripe Card)

شرکت اطلاعات فناوری جهانی پارس به‌عنوان نماینده رسمی شرکت جمالتو، انواع محصولات و خدمات را بر روی کارت‌های بانکی ارائه می‌دهد.